wait please
شکیبا باشید
درباره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

چگونگی شکل گیری جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به عنوان حرفه‌ای ترین و باسابقه‌ترین تشکل راهنمایان ایرانی

 

با توجه به نیاز مبرم به توسعه گردشگری در دهه 60 و احساس وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی و تصویب نامه هیئت وزیران در سال 1368 به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و کمک به رونق اقتصاد کلان کشور و صنعت توریسم نیاز به تشکیل تشکلی در این راستا احساس شد. در دهه 70 با رونق روزافزون گردشگری در ایران و ورود گردشگران خارجی به صورت گروهی این بحث در بین راهنمایان با انجام مذاکرات و نشست هایی با سازمان پیگیری شد. پیآمد این تلاشهای بیوقفه منجر به تاسیس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در سال 82 شد.

 

هویت و اهداف راهنمایان را بصورت کلی به شکل زیر می توان توضیح داد:

مرکز اصلی جامعه در تهران و محدوده فعالیت جغرافیایی آن کل کشور و راهنمایان فعال در تورهای ورودی، خروجی و داخلی میباشد. بنابراین اعضای جامعه هم در سطح درون مرزی و هم برون مرزی فعالیت دارند. جامعه خود را موظف به دفاع از حقوقِ تمامی راهنمایان ایرانی کارت‌دارِقانونی و فعال در سطح ملی و بین المللی میداند.

 

 

 

ایده اولیه تشکیل جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی:

 

ایده اولیه تشکیل جامعه راهنمایان از سال 1380 توسط 10 نفر از راهنمایان شکل گرفت. پس از انجام تدارکات اولیه در تیرماه 1382 اولین جلسه مجمع عمومی برای تشکیل جامعه و انتخاب هیئت مدیره در تهران تشکیل گردید. تاکنون ۹ دوره انتخابات هیئت مدیره انجام پذیرفته است. اعضاء هیئت مدیره جامعه متشکل از 9 نفر اصلی و 2 نفر علی البدل و تعداد بازرسان 3 نفر اصلی و یک نفر علی البدل می باشد. اعضای هیئت مدیره برای مدت 2 سال و بازرسین برای یک سال انتخاب می شوند.

 

اعضای کنونی جامعه قریب به ۱۰۰۰ نفر میباشند که از تهران و شهرستان ها به عضویت جامعه درآمده اند. بر اساسِ آخرین مجمع عمومی در سال ۱۳۹۸ ورودی جامعه برابر با 100 هزار تومان و حق عضویت سالانه نیز ۱۰۰ هزار تومان می باشد. جامعه راهنمایان به ثبت رسمی رسیده و دارایِ مجوز فعالیت از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد.

 

جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی اهداف و فعالیت های زیر را در چهارچوب اساسنامه ای خود در دستور کار دارد:

 

نظارتِ کلی بر فعالیت راهنمایان و استانداردسازی فعالیتِ آنان بر طبق شیوه های بین المللی آموزشی، علمی و کاربردی و ارتقایِ سطح دانش و آگاهی راهنمایان از طریقِ تشکیل سمینارها و میزگردهای علمی باحضور اساتیدِ فن و اساتید‌ دانشگاههای داخل و خارج از کشور؛

ایجادِ پوشش بیمه برای کلیه راهنمایان فعال در سطح کشور (دارای کد کارگراری بیمه می باشد)

ایجادِ بخش پژوهش و تحقیق در زمینه های مرتبط با گردشگری؛

تلاش در جهت تثبیتِ وضعیت و احقاق حقوقِ راهنمایان در چهارچوب همکاریِ دوجانبه با بخشهای دیگرِ گردشگری از جمله سازمان میراث فرهنگی و جامعه تورگردانان؛

تشکیل کمیته های علمی- تخصصی برای امر کارشناسی و مشاوره در سیستم گردشگری کشور؛

جذب و حمایت افرادِ علاقمند در زمینه های گردشگری و ارایه مشاوره های تخصصی

فراهم آوردن فرصتهای مساوی برای راهنمایان براساس توانایی و شایستگی آنان درجهتِ بکارگیریِ آنان در تورهای ورودی، خروجی و تخصصی؛

انتشارِ کتب، مجلات و نشریات تخصصی در زمینه گردشگری؛

بوجود آوردن بسترِ مناسب جهتِ اشتغالزایی برای راهنمایان در تعامل با آژانس ها؛

ارتباطِ مستمر با متولیانِ صنعتِ گردشگری از طریقِ حضور در سمینارها و کنفرانسهای منطقه ای و جهانی؛

برگزاری تورهای مسافرتی تخصصی و آموزشی برای راهنمایان تور و موسسات فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی و کلیه ادارات دولتی و عموم علاقمندان جهت آشنایی آنان با آثار باستانی واماکنِ فرهنگی، طبیعی و تاریخی؛

برگزاری سمینارها و کنگره های داخلی و خارجی در زمینه صنعت گردشگری؛

 

 

اعضای هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

 

علی صدرنیا - رئیس هیات مدیره

علی رجبی - مدیرعامل

مژگان عبدی - خزانه دار

پرنیان پورپزشک -عضو هیات مدیره

رامین ذبیحمند - عضو هیات مدیره

پروین بیاره - عضو هیات مدیره

پانیذ مستوفی - عضو هیات مدیره

محمدعلی بیگی - عضو هیات مدیره

مجید افروزنیا - عضو هیات مدیره

مرتضی صفائی نائینی - بازرس هیات مدیره

ارژنگ انتصاری - بازرس هیات مدیره

محمد منتظر - بازرس هیات مدیره

iran tourist guide association

چگونگی شکل گیری جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

ایده اولیه تشکیل جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی از سال 1380توسط ده نفر از راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی شکل گرفت. پس از انجام تدارکات اولیه در تیر ماه 1382، اولین جلسه مجمع عمومی برای تاسیس جامعه و  انتخاب هیات مدیره در تهران تشکیل گردید. تا کنون هفت دوره انتخابات هیات مدیره انجام شده است. اعضای هیات مدیره جامعه متشکل از نه نفر اصلی ، دو نفر علی البدل، سه نفر بازرس اصلی و یک نفر علی البدل است. اعضای هیات مدیره برای مدت دو سال و بازرسان برای مدت یک سال انتخاب می شوند.

اعضای کنونی جامعه بالغ بر 886 نفر می باشدکه از تهران و شهرستانها به عضویت جامعه در آمده اند.

جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی دارای مجوز فعالیت از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری می باشد که به ثبت رسمی رسیده است.

نشانی: تهران، بالاتر از میدان ونک، کوچه شهید فخاری، پلاک 30، طبقه سوم، واحد 12 تلفن: 88913488

عضویت در خبرنامه
شکیبا باشید ...